Mám brát hormonální antikoncepci? I/II

Antikoncepce – téma, které my holky řešíme hodně. A nebo neřešíme? Jak to teda s antikoncepcí je? Je opravdu tak bezpečná, jak se o ní říka? Jaká je moje zkušenost? Jaká je zkušenost dalších ŽEN? Jak se chránit?

Moje zkušenost s hormonální antikoncepcí – tabletky :

Moje maminka – teď už vím, jak moudrá je – nikdy HA nebrala a nikdy mě v užívání nepodporovala, jenže já byla holka tvrdohlavá.

Já jsem dostala menstruaci, v porovnání s ostatníma holkama, docela pozdě. Opravdu až pár měsíců před patnáctými narozeninami. Spousta holek v mém okolí začala brát antikoncepci jen proto, že jim prostě bylo 15, tak aby měly pravidelnou menstruaci, nebo aby si ji mohly posouvat ( facepalm, když na to vzpomínám ). Zpětně mi přijde absurdní, že je antikoncepce už tak nějak brána jako samozřejmost a to, že si pro ni holky jdou je tak zautomatizované. Jakože je to tak je prostě správně a všichni to dělají. Na hlavu.

K tomu posouvání… na tohle jsem úplně zapomněla. Já to, myslím, udělala jen jednou, že jsem uměle vynechala menstruaci, ale kamarádky běžně z pohodlnosti vynechávaly i tři měsíce za sebou, někdy i půl roku. Už jen ten fakt, že tohle antikoncepce dokáže, je k zamyšlení, ne? Celkově ta menstruace, kterou žena má při užívání antikoncepce není opravdová, je umělá. 

V době, když mi bylo 15 se o žádných rizicích HA nemluvilo, bylo běžné ji užívat. Ve škole nás k tomu dokonce nabádali. Nabádali a dodnes mě nabádají i všichni gyne-lékaři, u kterých jsem byla – asi mají super provize (edit, tak prý nemají)

První antikoncepci jsem užívala (údajně) nízkohormonální. Vysadila jsem ji cca po 6 měsících, vnitřně jsem cítila, že to není ono. Potom přišel další vztah a já opět šla pro antikoncepci, kterou jsem brala asi tři měsíce a opět vysadila – taky nedělala dobrotu.

Tohle se opakovalo ještě několikrát. Jednou jsem po vysazení nedostala menstruaci cca dva měsíce a musela jsem si jít pro další dávku hormonů na vyvolání – včeličku přímo do zadku. Jednou jsem po vysazení zase měla krvácení skoro celý měsíc v kuse, vždy tam byly třeba jen čtyři dny pauza a zase znovu.

Pro recept jsem si šla opravdu hodněkrát. Kolikrát jsem si pro něj ani nešla záměrně, jen jsem si postěžovala na bolestivou či nepravidelnou menstruaci a dostala jsem ho. Tehdy jsem ještě doktorům plně důvěřovala, teď už za tím vidím hlavně byznys – jak se říká, život tě naučí.

Vyzkoušela jsem hodně druhů tabletek, od té nejlevnější až po ty dražší. Žádná mi prostě nesedla. Ne, že bych měla vyloženě nějaké vedlejší účinky, jen jsem vnitřně cítila, že něco není v pořádku, asi intuice nebo co. (Všude na internetu jsem četla, že není dobré ji takto často vysazovat a opět začít brát, ale já jsem sama sobě vděčná za to, že jsem ji nikdy nebrala déle než rok vkuse).

Nikdy jsem vyloženě jen kvůli antikoncepci nepřibrala, neměla jsem problém se zadržováním vody, jen jsem byla mnohem víc citlivá, začala mě bolet menstruace a byla jsem celkově celá taková nesvá.

Důležité je taky zmínit fakt, že jsem vystřídala tři doktory a ani jeden mi neudělal krevní test, který by se před nasazením antikoncepce měl dělat – zda jste zdraví a taky se podle toho stanovuje druh antikoncepce.

Myslím, že antikoncepce může částečně za mé psychické stavy – deprese a taky za záchvatové přejídání. 

Po vysazení:

Kéž bych si vedla deníček, kde bych si zapisovala, jak jsem se cítila s antikoncepcí a jak bez.

Hodně velkou paseku v úsudku by mi ale nejspíš udělala i antidepresiva. Podle toho, co mi za ty roky navykládali doktoři,evidentně je antikoncepce řešení na všechny problémy a antidepresiva taktéž, tak bych měla být ta nejšťastnější a nejspokojenější holka na planetě, tak proč tomu taky nebylo? A to neberu v potaz okolnosti, ale čistě vnitřní pocit. 

Po vysazení antikoncepce se moje tělo začalo měnit. Jakoby probouzet po dlouhém zimním spánku. Začaly mě bolet vaječníky i mimo cyklus, začala jsem mít opravdu nepravidelný cyklus. Někdy byl, někdy nebyl, někdy byl dvakrát za měsíc. Nejvíc to šlo vidět na pleti. I psychika se změnila.

Jsou to asi dva roky, co tabletky neberu a vím, že už bych do sebe žádné hormony tlačit nechtěla. Nejsem ani pro tělísko, jelikož je to prostě cizí předmět v těle.

Stále nemám pravidelnou menstruaci, stále nemám v pořádku hormonální hladinu a vím, že to bude trvat ještě několik let, než se z toho moje tělo vyhrabe a to jsem opravdu těch hormonů celkově nebrala moc.

sex?

Mnohokrát mi v DM přistála věta : „Ale můj kluk nechce, abych prášky přestala brát, nechce používat kondom.“ 

 

Ano, samozřejmě, používat prášky je hrozně pohodlné. Jak pro holky, tak pro kluky. Ale je třeba si uvědomit, že pokud nemáte stálého partnera, je třeba se chránit i před jinými věcmi, než jsou nechtění potomci. V tomhle případě se k tomu ani raději nechci vyjadřovat, pokud nepoužíváte kondom.

Pokud máte stálého partnera, je to o komunikaci. Je třeba mu vysvětlit, jaký bordel tohle ve vašem těle zanechává. Pokud jste ve vztahu, kde plánujete společnou budoucnost, což zahrnuje i děti, je o to víc důležité, aby to partner chápal. Protože antikoncepce může ovlivnit vaši plodnost, i když vám lékaři budou neustále tvrdit opak. 

Pokud stále partner bude trvat na tom, že chce, abyste prášky braly, je to sobec a upřednostňuje svůj požitek před svým zdravím a to mi nepřijde moc fér. Upřímně s takovým člověkem bych si budoucnost neplánovala. 

Kondom není jediné řešení.

V dnešní době je spousta možností. Existují pesary, které se kombinují se spermicidy. Akorát je tady nevýhoda, že se zavádí před sexem, takže pokud máte rádi neočekávaná sexuální dobrodružství, asi to nebude nic pro vás – ale zase na tyhle chvilky je fajn mít u sebe ten kondom.

Další možnost je přerušovaná soulož, akorát opravdu musíte mít zodpovědného partnera a není to úplně stoprocentně spolehlivé, jelikož se spermie v určitém množství uvolňují během celého aktu. A taky to pro chlapy občas může být nadlidský úkol.

Fajn je hlídat si plodné a neplodné dny. Není spolehlivé tohle řešit jen tak přes nějakou aplikaci v telefonu. Je fajn si měřit bazální teplotu nebo taky existují různé testy na ovulaci atp. Dokonce existují i přístroje, které během chvilky vyhodnotí, jak na tom zrovna dnes jste.

O možnostech antikoncepce se hezky rozpovídala Dewii v tomto videu. 

Na co dalšího myslet při úvaze nad tím, zda užívat HA:
 • Dlouhodobý dopad na naše tělo. Antikoncepce nás může ovlivnit natolik, že se může stát, že budeme neplodné. 
 • Antikoncepce na vyvolání menstruace? NE! Menstruaci sice vyvoláte, ale bude umělá, takže vaše tělo bude ještě víc zmatené, než předtím.
 • Riziko mozkové mrtvice, trombózy a embolie. 
 • Výběr partnera. To je docela důležité zmínit. Ačkoli si myslíme, že si partnera vyhledáváme vědomě, není tomu úplně tak. Naše tělo vnímá signály, pachy a jiné tělesné předpoklady opačného pohlaví, aby mohlo určit, zde je zrovna tento adept vhodný pro nás – tím myslím vhodný pro stvoření potomstva. Tahle funkce může být hormony značně ovlivněna a tak se může stát, že partner pro vás po vysazení HA už nebude tak atraktivní. 
 • Globální dopad na planetu. Aniž bychom si to uvědomovali, hormony z našeho těla nějak odplouvají. Do stoky, společně s močí. Jenže čistící systémy nejsou dokonalé a neumí hormony z vody vyčistit a tak se dostávají zpět do oběhu, kde je my opět pijeme. A nebo kvůli tomu mutují například ryby – stávají se z nich hermafroditi a vymírají.

Mám direct zaplavený spoustou zpráv s vašimi zkušenostmi. Pár je dobrých, ale některé jsou až neuvěřitelné. Rozhodla jsem se tenhle článek proto rozdělit na dva, protože reakcí je opravdu hodně. 

Budu ráda za jakoukoli diskusi v komentářích, za jakýkoli názor a hlavně za sdílení, protože je třeba o tom mluvit. HA je stále považována za bezpečnou, ale bohužel to není tak růžové, jak to lékaři prezentují. 

Vím, že jsou slečny, kterým hormonální antikoncepce vyhovuje nebo dokonce pomáhá s bolestí a menstruací, ale myslím si, že jim to tak jen připadá. Tělo má své důvody proč má bolesti, nepravidelnou menstruaci či akné. Má své důvody, když menstruaci nemá a myslím že umělé „řešení“ prostě řešením není, je to jen potlačením problému, který se jednou ukáže a už to nebude malý problém. 

TÍMTO ČLÁNKEM NIKOHO NENABÁDÁM K NECHRÁNĚNÉMU SEXU. CHRAŇTE SE, ALE ZPŮSOBEM, KTERÝ CHRÁNÍ I VAŠE ZDRAVÍ.

POKUD JE PRO VÁS HA JEDNÉ MOŽNÉ ŘEŠENÍ, VYŽÁDEJTE SI TESTY.

51 thoughts on “Mám brát hormonální antikoncepci? I/II

 1. Ahoooj,
  ja osobně HA neberu, protože nemám stálého partnera, ale už tak rok mám opravdu, opravdu bolestivou menstruaci, prakticky mě to na min 2 dny vyřadí z běžného fungování, což není úplně fajn. Ale jen kvůli bolestem do sebe cpát HA nebudu, kdybych ale měla stálého partnera a HA by mi pomohla od bolesti, tak na druhou stranu proc, ne? Nemyslím tím brat to 10 let nebo tak, samozřejmě. 😀
  Každopádně se chci zeptat, co myslíš tím, že tělo vi, proč ma bolestivou menstruaci? Protože já si nemyslim, ze bych si to nejak zasloužila:-D
  Jinak článek je skvělý! Pohledy z různých stran jsou pro me osobně dost důležité:-) Děkuji!

  1. Psychosomatika říká toto: „Menstruační potíže můžeme spojit s odmítáním vlastního ženství, pocitem viny, strachu a přijetím mužské role. Spojitost můžeme také hledat v odmítání svých genitálií jako nečistých a hříšných. Pokud máme potíže při menstruaci, tak ignorujeme svoji vnitřní ženu, nemáme vůči ní žádný respekt. Neochota být ženou je spojena s bolestivou menstruací, kde pláče ženská děloha. S tím je samozřejmě spojeno i nízké sebevědomí a sebehodnocení. Základní funkcí pohlavních orgánů je rozmnožování, a pokud nefunguje partnerský život, mohou se začít tyto problémy projevovat na pohlavních orgánech.“ 🙂

 2. Ahoj,
  já už HA používám asi půl roku. Začala jsem, protože se mi kvůli nepravidelné menstruaci vytvořila na vaječníku cysta. Byla tak velká, že jsem mohla jít hned na operaci, ale díky práškům splaskla. Nerada do sebe ty prášky cpu, ale na druhou stranu se bojím, že by se mi cysta mohla vrátit a to už bych na operaci musela. Prášky nebo riskovat cystu?

  1. Mě v tomhle hrozně otevřela oči Evča Kejíkjová na instagramu jako EVAZENAMCZ, ta se léčí výhradně bez léků, svépomocí, psychikou…

  2. Ahoj, jsem na tom stejně. Brala jsem nějakou dobu antikoncepci, pak jí vysadila a po dvou letech se mi rozjela endometrioza. Jediné řešení byly hormony a antikoncepce. Opravdu nebyl čas na to řešit endometriozu jiným způsobem než takto. Každá menstruace mě na týden vyřadila z života.

  3. Ahoj na tohle musím odpovědět taky, taky sem trpěla cystama, asi rok. Pomohly mi na to ajurvedske bylinky.
   Ještě do teďka do mě chcou lékaři HA cpat protože věří že je to to jediné co mi pomůže. Ale proč si pomáhat práškem které mi ublíží zase někde jinde. Zahřívám bříško, piju bylinkové čaje, jím bylinky a cystu jsem necítila ani nepamatuju. Nepomáhej si proti cystam něčím co ti ubližuje někde jinde. 🙂
   Lékaři budoi vždy tvrdi že HA je nejlepší proti cystám. Není to pravda.

 3. Ahoj.
  Ten článek má koule.
  Jinak to říct fakt nejde. Klidně se pod to podepíšu. Dva roky neberu HA a hormonů z ní jsem se ještě úplně nezbavila. Můžu říct, že mě to ovlivnilo ve všech směrech. Ohledně výběru partnera to můžu potvrdit. Před HA a teď i po vysazení mi “voní” stejný chlap. Je to až neuvěřitelné, ale díky Tvému článku jsem pochopila proč tomu tak je.
  Děkuji.

 4. Ahoj,
  já na tohle musím reagovat, protože jsem letitý spokojený uživatel HA a přijde mi to celé kolem ní jako hon na čarodějnice. Takže v rámci zachování kritického úsudku píšu tenhle komentář pro holky, které se HA bojí a nechají se ovlivňovat různými mýty. Já samozřejmě netvrdím, že HA je super mega věc a každý by to měl brát, je to rozhodnutí, ke kterému by se mělo přistupovat opatrně.

  První a nejdůležitější věc je ta, že PŘERUŠOVANÁ SOULOŽ NENÍ ANTIKONCEPCE a opravdu nezáleží na tom, jak moc je partner opatrný, protože k onomu uvolňování spermií opravdu dochází. Samozřejmě, že existují páry, které to provozují léta bez následků. K této „metodě“ by pár měl přistoupit pouze tehdy, pokud by mu těhotenství nevadilo a jen si ten „teď někdy by se to mohlo stát“ čas oddalují. Není neobvyklý případ, že páry, které se takto „chrání“ a daří se jim to docela dlouho mají pak problém s plodností i tak.

  Jsem z lékárenské a lékařské rodiny, takže jakékoliv odbornější dotazy dokážu zjistit. Bohužel nám nikdo žádné provize za prodanou antikoncepci nedává. Žádné studie nikdy neprokázaly, že by HA měla vliv na plodnost ( viz třeba tady https://www.aerzteblatt.de/int/archive/article?id=97967), více než antikoncepcí je snižující plodnost ovlivněna klesající kvalitou sperma, která je v tomto daleko větším problémem a ovlivňuje se množstvím škodlivých látek a konzervantů v jídle, slim fit jeany, kouřením, sedavým zaměstnáním atd. Tedy vlastně běžným životem.

  Jelikož jsem po těžké životní události začala trpět na následné deprese, tak mně třeba HA pomáhá být emočně stabilní, neznamená to, že bych neměla emoce, já je mám a hodně, ale prostě nejsou ovlivňovány hormonálními změny, takže moje špatné období není tak často, protože mě nic tolik neovlivňuje.

  Prokázaný vliv má HA třeba v prevenci proti rakovině dělohy nebo prsu. (viz https://www.iflscience.com/health-and-medicine/massive-new-study-suggests-pill-prevented-200000-cases-womb-cancer/)

  Další věc, proč mi HA vyhovuje je ta, že jsem chudokrevná a před prášky pro mě menstruace byla vždy velmi vysilující procházka peklem, prášky mi v tomto velmi pomohly, protože tolik nekrvácím a nic mě prakticky nebolí.

  Nechci to opravdu tady glorifikovat, jen chci říct, že pokud se někdo pro HA rozhodne, tak to rozhodně není konec světa. Protože i když někomu nesedne, tak to nemusí být tvůj případ.

  Já osobně moc jiných variant nemám.. Spermicidní gely jsou dost často dráždivé a prostě pálí. Tělísko je poměrně drahé a je zde riziko, že jej tělo nepřijme, ale chystám se jej vyzkoušet, akorát plánuji zhruba do tří let dítě, takže by to úplně nemělo smysl. A kondomy prostě nesnesu, latexové mi zkrátka vadí a ať si říká kdo chce, co chce, tak ty ostatní zkrátka tolik nevydrží stačí trochu delší nebo divočejší milování a snadno dojde k protržení. Takže v současné době beru prášky tři a půl roku a jsem opravdu spokojená.

  Každá jsme zkrátka jiná a osobní zkušenost je nepřenositelná, za mě antikoncepce ano, ale s rozmyslem a vyšetřením.

  1. Ahojky, já v téhle první části psala svou zkušenost a v druhé budou zkušenosti holek, samozřejmě i pár pozitivních, ale je to asi tak 5% ze všech těch zpráv, což je hodně smutné. Většinou jsou to dokonce holky, co zatím nikdy nevysadily a berou ji několik let, což znamená, že nevidí, zda jsou či nejsou ovlivněny a zda budou mít nějaké následky.

   V části o přerušované souloži tohle riziko proto vypisuju 🙂

   Nechce se mi věřit, že nemají lékaři smlouvy s určitými společnostmi a určité benefity pramenící z tohohle. Studie pro mě není relevantní, prostě jim nevěřím, bohužel si myslím, že zmanipulovat se dá cokoli. K tomu, že jsou muži neplodní bych měla otázku, zda za tím nestojí taky fakt, že ženy antikoncepci nějak vylučují a ta se k nám ve vodě může vracet?

   Taky otázka, proč, když ženě zjistí rakovinu, je jeden z prvních kroků vysezení antikoncepce?

   Věřím, že někomu prostě vyhovuje, ale jak jsem psala, je třeba hledat příčiny různých věcí hlouběji a ne jen je maskovat třeba prášky, ale tak je to se vším.

   To, že sis prošla traumatem, mě opravdu mrzí, chápu, že je člověk rád, že je utlumený, ale nemyslím si, že je to v pořádku takto se potlačovat, protože potlačené emoce bohužel způsobují velké potíže, které se ukážou až po nějaké době.. Ať se každý rozhodne jakkoli, jsem zvědavá na reakce po druhé části článku.

   Samozřejmě souhlasím, že by bylo třeba provádět aspoň ta vyšetření, když už se žena rozhodne antikoncepci brát. Nedělají se, pak jsou zbytečná úmrtí. Spousta holek bere HA jen proto, že to berou kamarádky a z jiných nesmyslných důvodu….

   1. Vysazení je jeden z prvních kroků při rakovině často pro to, že při některých typech nádorů se používá hormonální léčba a nechceš aby pacient bral dva léky obsahující podobnou látku nebo látku, která může kontraindikovat, co mu dáváš.
    Ono mít pozitivní zkušenost s antikoncepcí není úplně v módě a málem jsem ti taky kvůli tomu nenapsala a myslím si, že holky nepíšou, protože vyloženě pozitivní zkušenost asi s takovým svinstvem mít nejde :-). Ale jsem jedna z těch pozitivních, tak nějak. Asi. Následky si uvědomuju, beru je na vědomí, ale bez ní trpím a vysazenou jsem ji taky přes rok a půl měla. Máš z 95% naprostou pravdu. Člověk by měl o tom přemýšlet, měl by si sebe vážit a zpochybňovat skoro všechno okolo sebe a nikdy to s tím přemýšlením nevzdávat (I když teda nevěření na žádné studie mi přijde trošku zvláštní, to je tak na tříhodinovou debatu, ale to tvoje věc) . Holky beroucí antikoncepci kvůli zavděčení se klukům, protože nechtěj být „ta frigidní, co mi nedala bez šprcky“ jsou peklo a přála bych si, aby to tak nebylo (Mimochodem už je i antikoncepce i pro muže, když je někdo tak chytrej a chce bez kondomu, tak ať žere pilulky on, blbec). Neměla by to bejt odpověď na všechno a přitom často je.
    Ale jako holka, která se v třinácti učila cvičit tantrický cviky na zdravou menstruaci ti musím říct: Ono to někomu bez té hormonální antikoncepce nejde být zdravej. Já to zkoušela. Fakt moc. Nemám za tím žádný psychosomatický trable, prostě jsem před desátýma narozeninama začala krvácet jak kdyby se mě někdo každou hodinu snažil podříznout a přestala jsem po víc jak čtvrt roce, když mi dali prášky. Moje máma na menstruaci málem umřela a to v životě HA nebrala a i když si naběhala tunu doktorů, neví se proč. A nemůžeš mi tvrdit, že tělo ví proč se mě prakticky snažilo v dětství zabít, byla jsem do toho blbýho zázraku ženství naprosto v pohodě dítě a měla jsem probůh ve škole ještě vlastivědu 🙂
    Podobně to mám bohužel bez antikoncepce pořád. Zkoušela jsem antikoncepci přestat brát, protože mě intuitivně štvalo, že jsem s tím vlastně strávila s přestávkama skoro celej svůj pubertální až dospělej život „protože doktorka řekla, že se bez toho ten problém vrátí“ a vlastně nevím, jestli jsem bez těch prášků furt stejná a vlastně nevím, jestli tam ten problém furt je a říkala jsem si, jak to může vědět ona, když posledních 6 let žeru prášky, který mi to uklidnily. Zajímalo mě, jak jako jednou budu mít děti, když to musím furt žrát.
    Jsem stejná a vrátilo se to, jen nemám vtipně načasovaný věci jako „Pravidelnou hádku s partnerem 3-5 dnů před menstruací“:D, který jsem mívala v době, kdy jsem taky jen slepě poslouchala doktory. Prožila jsem si s HA skoro všechno co popisuješ, divný nálady, záchvatový přejídání, zadržování vody, depresi. HA je hrozně divná věc a musí se hledat typ, co ti dělá nejméně zle. Po vysazení jsem s cyklem žádné problémy neměla, celý rok a půl pauzy to jelo jak hodinky, ale bohužel problém z dětství se ukázalo, přesně jak říkala doktorka, nezmizel, jen se trošku změnil a týden v měsíci jsem bez HA na to si vzít neschopenku (a trvá mi to dnů 14) a je to fakt jak z béčkovýho hororu. Ale po půl roce jsem začla poznávat, co z toho hormonálního nepořádku jsem opravdu já a co jsou prášky, což je hrozně cenná zkušenost i když menstruace byla větší peklo než si kdokoliv normálně zdravej umí představit, tak to sebepoznání za to stálo. A taky jsem to svoje peklo měla možnost pozdravit a nadneseně říct „Hele čau ty můj cykle, já už jsem ale silačka (;-)) a zvládnu tě i bez prášků, když budu chtít“, což jako 10letý trpící dítě fakt možnost nemáš. A získala jsem z toho hodně síly z toho, že jsem něco takovýho říct mohla. A poznala jsem i to, jak říkáš, kdy ti tělo dává menstruací za vyučenou a kdy tě naopak „chválí“ za to, že se o sebe dobře staráš, ale průměrně jsem měla furt peklo, protože blbý geny.
    Pak jsem se rozhodla jít si pro antikoncepci znova, což je na další ultra dlouhý příspěvek, ale tentokrát sama pro sebe. Ne pro kluka, ne pro to, že jsem měla strach co se mi děje. Ale šla jsem si pro HA načtená všemi různými studiemi a se spoustou debilních dotazů. Teď mám dobrou HA, kde vím, že jsem ten divnej člověk já a né nějaký dávky estrogenu a kromě dvou menších bolestí hlavy mi to nedělá vedlejšího nic. Což ale vím pro to, že jsem si předtím udělala dobrovolně tu pauzu. V podstatě jsem si mou HA vyhádala, doktorka remcala, že je moc drahá, že si mám koupit nějákou levnější. Za mě antikoncepce jo, když tě menstruace jak mě vyřazuje úplně z provozu i když ti nic není. Pokud trpíš a nemůžeš za to, tak si zasloužíš netrpět, takhle je to jednoduchý. Ale nemělo by to být ze strachu z toho, co tvé tělo dělá. A musím říct, že nemít strach je sakra těžký a trvalo mi dlouho ho nemít.
    Jsem zvědavá na druhou část.

  2. Hana nemohla lepsie vyjadrit i moj nazor. Beriem antikoncepciu este dlhsie a som s tym spokojna. Nebudem lobovat vsetkych, ze to musia mat, niekomu to nesadne, nevyhovuje. Kazdy si najde svoj sposob. Mne to jednoducho sadlo. Navyse som lekar. A psychiater. A denne vidim ako antidepresiva pomahaju. A za predpis nedostanem ani len suchy rohlik.
   Skusala som vysadit antikoncepciu, ked som bola bez partnera. A okrem tych bolesti, zvracania a i., tie emocne vykyvy boli neznesitelne. Mna to absolutne vyradilo z normalneho zivota. Antikoncepcia to zlepsila.
   Zo skusenosti viem, ze ludia radsej napisu negativne skusenost. A tuho som rozmyslala, ci vobec napisem moju pozitivnu skusenost s antikoncepciou, kedze clanok je ladeny dost proti a vacsina nereaguje na argumenty, ktore napisala i Hana. Pride mi to potom ako zbytocna strata mojej energie….

  3. Jsi z lékařské rodiny jo?? Tak to nechápu, můj bratr teprve studuje a říká, jak jim každý profesor řekne, co to je za svinstvo. Zadruhé, někteří lékaři za to 10000x provize mají, to vím jistě. A to že tím léčíš jiné potíže? Jako psychika atd.. co to je za hloupost??? Tohle má člověk zvládnout sám aby se z toho vážně dostal. Protože jinak ty prášky fakt musí brát celý život .. zdravé ani dobré to není, lékaři nedělají testy, jedna moje známá zemřela na mrtvici. ( Bylo prokázáno že kvůli HA) Existuje pesar kde gel používat nemusíš a když se zkombinuje s přerušenou souloží je tam riziko jako u HA. Všechno jde když se chce, nemusí do sebe holky cpat chemii, ničit tělo i planetu ( znečištění vody a neplodné ryby hm?)

 5. Je vědecky dokázáno, že jestliže žena vysadí antikoncepci a hned poté se snaží otěhotnět a podaří se jí to, tak je tak na 80% jisté, že hormony které po HA jsou v jejím těle, ,,podědí,, i potomek a u těchto dětí je pravděpodobné, že např. jsou plačtivější a můžou mít i ,,bezdůvodné,, bolesti apod.

 6. Nemůžu si pomoct ale celý článek působí opravdu jako hon na antikoncepci jako celkovou… proč se nezmiňuješ například o nehormonalni antikoncepci jako nitroděložního telisko nebo kroužek? Navrhovat lidem, aby zvolili jako možnou variantu prerusovanou souloz? Protože ten potrat vlastně není pro tělo zásah ze? Tento článek vnímám opravdu jako krok vedle a byla bych radši kdybys ho napsala více objektivně, s různými řešeními, a ne ti zaujatě. Zkus o tom uvažovat. K

 7. Ahoj, sama jsem uživatelka HA již 6 let a nemám žádné potíže.

  Myslím si, že je situace kolem antikoncepce až moc vyhrocená, mladé holky jsou vystrašené a pak se ani nedivím, že se bojí vůbec HA vyzkoušet. Člověk na ně vytáhne mozkovou mrtvici, trombózu atd. aniž by si o tom něco zjistil….

  U holek, které mají problémy, je jasné, že budou mluvit, ale kolik je holek, které užívají HA bez problémů, akorát se nechtějí vyjadřovat?

  Taky jsem se k tomuhle nechtěla vůbec vyjádřit, ale doporučení “přerušovaná soulož” mě teda zvedl ze židle. Představ si, že si tohle čte 15tiletá slečna s žádnou zkušenností neuvědomující si rizika.

  Teď je moderní doba, kdy se začínají lidi stavět proti HA, protože je to trend ! Za chvíli si někdo vymyslí, že kondomy způsobujou rakovinu děložního čípku a pak bude všude plno dětí! Paráda 😀

  Neříkám, že tabletky nejsou zlo, ale tohle mi příjde přehnané… Ať si to každý vyzkouší po svém, ať si nechá udělat krevní testy…. Nemám ráda tyhle články nabádající lidi k něčemu za účelem strachu….

  Měj pěkný den.

 8. Ahoj, já se tedy připojuji k těm, které mají s antikoncepcí vcelku pozitivní zkušenosti. 🙂 Myslím, že co člověk nevyzkouší, to nemůže posuzovat. Jakákoliv nemoc (dobře… 95%) pramení z naší psychiky… Což jsem si osvědčila u sebe. Nechci tu říkat, co antikoncepce vyléčí či nevyléčí, nejsem doktor. Ale věřte, že ne každý doktor to dělá kvůli penězům. Mám dlouholetého partnera, HA jsem začla brát až po pár měsících vztahu a musím říct, že mi vždy voněl a voní. Neumím si představit, že bychom po dobu několika let museli pravidelně používat kondomy. Co jsem pochopila, 3 kondomy stojí cca 70 kč. Balení antikoncepce na 3 plata mě vyjde na 400 korun. S naší sexuální aktivitou tak ušetřím v řadech stovek, ne-li tisícovkách korun. 😀
  Problémy typu infekce a bolest při sexu se mi přihodily teď. Ale po rozhovoru s psychoterapeutkou vím, odkud tyto problémy jsou a HA to není… Psychika je mocná síla, věřte mi. Jen jsem chtěla nastínit, že to není až tak černobílé.Pokud se po braní antikoncepce dostaví problém s plodností, tak mi věřte, že ten problém tam byl již před nasazením… to je celé. Nutno dodat – přerušovaná soulou není antikoncepce a pokud to praktikujete, počítejte (v případě, že dítě opravdu zatím nechcete), že potrat už je dakra zásah do těla a ten šanci na další otěhotnění skutečně snižuje. Přeji všem hezký den a konejte dle svého nejlepšího uvážení.

 9. Ahoj, moc děkuju za tenhle článek. Nemůžu 100% souhlasit úplně se vším, protože mám pravděpodobně prostě dobrou zkušenost s doktory, každopádně HA jsem nikdy brát nechtěla, nikdo mě do toho netlačil a ani s tím neplánuju začínat, právě kvůli důvodům, které zmiňuješ v článku. Taky kvůli tomu, že jsem prodělala operaci cysty na vaječníku a podle toho, co jsem se dozvěděla od svého gynekologa by to ani nebyl dobrý nápad, protože by HA mohla prostě vyvolat znovuvytvoření. Myslím, že je strašně důležitý o tom mluvit nejen s holkama, ale i s klukama. Můj bývalý přítel nikdy nepřemýšlel o rizicich, prave proto, ze se ty prášky prostě berou, jeho mama je brala, jeho segra taky. A ejhle, stačilo mu vysvětlit pár základních věci, krom vedlejsich ucinku treba i to, že HA je finančně náročnější než zakoupení jednoho balíčku kondomů 😀 a slo to v pohodě. Osvěta je určitě důležitá a to jak u holek, tak u kluků. Díky a pokračuj v tom, co děláš 🙂

  1. Ahojky, tak teď jsem hodně překvapená. Mě taky našli cystu, operace naštěstí nebyla potřeba a jediné řešení od obou mých lékařek ( ano mám dvě jednu klasickou gynekoložku a druhou specialistku kvůli čípku) bylo nasazení antikoncepce. Co jsem se vždy bavila s kýmkoli o cystách, vždy lékař jako řešení doporučil antikoncepci…

   1. To je hodně zajímavý. Já jsem postoupila operaci, protože hrozilo, že cysta praskne a navíc se (kvůli umisteni) nedalo přesně zjistit, jestli to náhodou není zhoubné. Takze operace byla nejjistější řešení, zhoubnost se naštěstí nepotvrdila. Když jsem po čtvrt roce šla na kontrolu, zavedla jsem řeč na antikoncepci a chtěla jsem nějaké.. jak to říct.. přirozenější řešení než je HA. No a můj gynekolog (se kterým jsem moc spokojena) mi říká, že by mi HA stejně nedoporučil, protože moje tělo je extrémně citlivé na chemii (po operaci jsem špatně reagovala na léky, s antibiotiky jsem taky vždycky hrozně zápasila) a že by nasazení HA mohlo podpořit znovuvytvoření cysty. Moji mámě to taky přišlo zvláštní, byla ráda, že mě gynekolog od HA „odrazuje“, ale stejně to konzultovala se svým homeopatem a ten to potvrdil, že záleží hodně na diagnóze, konkrétním člověku, typu cysty, ale že to možné je. Ale zase – jsou to jen moje osobní zkušenosti, myslím, že to opravdu může být hodně individuální 🙂

 10. Ahoj, jsem uživatelka HA po dobu skoro 8 let a nemám s tím žádný problém. Souhlasím s holkama, které psaly výše, že je to jak hon na HA a článek působí dost zaujatě ještě s radami typu přerušovaný sex a kondom, kdy 15ti leté holky ani nechtějí ze studu tyto výrobky kupovat a kluci v takovém věku o tom taky moc nepřemýšlejí ( mluvím z vlastni zkušenosti). Ženy jsou v tomhle ohledu bohužel zodpovědnější a tomu se nevyhneme. Nechápu jak nemůžeš věřit studiím, v tom případě tvoje otázky typu :Jestli se mužská neplodnost nedá vysvětlit vylučujícími hormony z žen postrádá jakýkoli význam, protože bez studie a výzkumu na odpověď prostě nepříjdeš, takže to postrádá smysl. Věřím, že jsou holky a ženy, kterým HA nesedne a projdou si peklem, ale holky, které ji berou bez potíží se ti neozvou tak často jako ty co mají špatnou zkušenost s HA. Nemůžeme svalovat všechny problémy spojené s otěhotněním a rakovinou na HA, to je prostě hloupost. Kde máš všechny informace ohledně HA když na studie nevěříš? Ano dávat možnosti mladým lidem a říct jim, že HA není jediná možnost je fajn, ale měly by si o tom promluvit s někým, kdo tomu rozumí více a né všichni doktoři jsou špatní. V článku je házeš všechny do jednoho pytle a ještě píšeš, že mají z předepsání HA nějaké provize, to máš odkud? Jenom tvůj pocit nebo nějakého doktora znáš a on ti to řekl? Já mám třeba super gynekoložku, která mi dělá pravidelně všechny testy a můžu se jí kdykoli na cokoli zeptat. Je fajn, že se snazíš otevřít lidem oči, ale tenhle článek mi nepříjde objektivní a jeví se spíš zaujatě.

 11. Takže moje osobní zkušenost. HA jsem užívala cca 8 let v kuse, ano úplně jsem se zbavila bolestí při cyklu, před užíváním jsem první den nezvládla nic jiného než ležet doma a tu bolest zaspat, mívala jsem neskutečné křeče , barva mého obličeje byla ten den zelená, fakt zelená, nemohla jsem ani chodit, jak mi bylo hrozně, mamka mě musela vyzvedávat ze školy. Ano, cyklus byl při užívání pravidelný jak hodinky a přišel vždy když měl, taky rok od roku byl slabší a kratší, což bylo úplně super. Jenže začala jsem být psychicky úplně v háji po těch letech, bylo to jako bych měla nonstop PMS, nálady se střídaly jak na kolotoči, nebyla jsem šťastná, chuť na sex se vytrácela, byla jsem věčně oteklá, zadržovala jsem vodu. Rok a půl zpět jsem se po radě od kamarádky rozhodla HA vysadit. Půl roku trvalo než přišel první cyklus, bála jsem se, že budu muset na injekci na vyvolání, což jsem nechtěla, naštěstí mé tělo po půl roce začalo fungovat a mě se ulevilo. MS byla silná, mega, bolesti zpět, na to, že jsem v pubertě neměla na čele víc jak dva pupínky, můj obličej vypadal hrozně, trvalo to rok a půl než se mi pleť srovnala a nyní je to už téměř v pohodě. Upravila jsem stravu, protože téměř vše je závislé na správném fungování střev. Je pravda, že to to tělo muselo ze sebe nějakým způsobem dostat, proto jsou ty změny takové, člověk prostě musí vydržet. Největším přínosem vysazení je ovšem velké zlepšení psychiky. Cítím se teď ve svém těle dobře, mám se ráda taková jaká jsem a hlavně jsem zase schopná radovat se z maličkostí a cítit se šťastně. Jsem mnohem vyrovnanější, krom týdne před teda, prostě PMS, bohužel. Cyklus není až tak moc pravidelný, občas dva dny dřív, občas tři dny později. Ale plus mínus je to dobrý. Záleží na tom, jak moc pracuji, jestli dost spím, nestresuju se atd. Každopádně za mě HA už nikdy. Je to nepřirozené a podle mě něco takhle umělého nemůže být pro tělo dobré. A ty bolesti, to jednou za měsíc přežiju, hlavně když jsem spoko v hlavě. Hodně známých mi říkalo, že ty bolesti se jim po prvním porodu o dost zlepšily, tak uvidíme.

 12. Je mi 17 a rozhoduju se, jestli brát antiko. Doufala jsem u tebe v nějaký objektivní článek, ale místo toho tu vidím stresující a strach vyvolávající vyzdvihování vedlejších účinků… Ženská, která má práci, partnera a zázemí se může a (měla by) v klidu rozhodovat o metodách antikoncepce. Ale co my? Vylekaný holky na škole, který chtěj mít sex, ale otěhotnění znamená opravdu velkej problém? Jestli HA snižuje možnost početí, tak interrupce ji snižuje o hodně hodně víc.
  Kondomy? Asi jediná další možnost. Není to s nima ono, pro chlapa už vůbec ne, ale jde to. A když praskne, v lepším případě letíš pro postinor (taky pěkná dávka hormonů do těla).
  Spermicidní gely? Mohou být nepříjemné a nedostatečně funkční.
  Pesar? No to už snad radši ten kondom.
  Plodné a neplodné dny? Měření bazální teploty? Pro holku která nemůže riskovat je to blbost.
  Přerušovaná? Jojo, jen to někomu poraď… Děcko celkem jistý. Omg…
  Tělísko? Pro nerodicku drahé a rizikové, ale třeba to i za zkoušku stojí.
  Tak já nevím… Opravdu je těch dalších možností tolik? :/

  1. Jak má být moje osobní zkušenost víc ovjektivní? Dalši metody s zkušenosti jinych budu sdilet v pokračování, ale nechápu jedno..chceš mít sex evdentně bez stálého partnera a kondom je překážka? Dá se kombinovat více druhů nehormonálnich zpusobů.

   1. Asi jsi mě úplně nepochopila…
    Já mám stálého partnera. Snažila jsem se naznačit, že většina dalších antikoncepčních metod není moc stoprocentní a bohužel chyba může mít fatální následky. Navíc spoustu holek do toho i tlačí rodiče, aby nebyly náhodou děti… Jediný, co chci říct je to, že pro mě, jakožto studenku na střední škole je těžký vybrat něco jinýho, než HA nebo kondom (a tomu zas tolik nevěřím), protože ostatní varianty jsou prostě až moc riskantní… A když pak čtu o HA a dočtu se jen tohle… Achjo. Zdá se mi, že dneska se všude píše, co děláš blbě a přitom ti nikdo neřekne, jak to teda dělat jinak.

    1. Bohužel ani HA není 100%, moje sestra tak otěhotněla v 18, moje kamaradka také a také mi psala spousta holek do DM, že otěhotněli i přes pravidelné uživani HA 🙂

     1. Pardon, ale buďto ve Tvém okolí je tolik z oněch méně než 1 % žen, co otěhotněly navzdory SPRÁVNÉMU užívání HA, nebo ji zkrátka užívaly blbě… Nepravidelně, kombinování s jinými léky, zvracení u prášků atd.

     2. Bohužel je to přesně tak. V 99% otěhotnění přes antikoncepci je to tak, že byla chyba na straně uživatelky. Viz komentář nademnou. Stačí opravdu někdy jen málo k tomu, aby se účinek snížil a pokud uživatelka není dostatečně informovaná o metodě kterou užívá a co vše ji může ovlivnit, tak pak nastávají i tyto případy.

 13. Mám naprosto stejnou zkušenost, akorát s tím rozdílem, že jsem HA brala pár let. Poprvním vysazení v sprnu minulého roku jsem skončila na pohotovosti s neskutečnou bolestí vaječníků omdlívala jsem a nebyla schopná chůze, tyto problémy nastaly v období mých měsíčku. Tehdy bylo jejich řešení pro mě k pláči nasadíme zpět HA. V nemocnici mě měli na pozorování týden díky bohu bez vážných následků podle testu vše v pořádku. HA jsem nenasadila, krvácela nespočetně krát, neskutečný množství naladovosti, nechuti k životu který jsem nikdy za celý život jako aktivní extrovert nezažila. Po roce vysazení mám stále nepravidelný cyklus. Tento měsíc mi dokonce menstruace poprvé nepřišla. Těhotná nejsem, volala jsem na gynekologii aby po roce opět udělali testy zda je vše v pořádku. Sestřička mi do telefonu řekla, že můj případ není akutní a že by mi doporučila znovu brát HA, upřímně bylo mi do pláče. Jak tohle může říct, jak může za prvé jako sestra říct diagnozu a ještě k tomu po telefonu? Vystřídala jsem spoustu gynekologu. Upřímně už jsem ztratila naději a přijde mi hledání NORMÁLNÍCH gynekologu k ničemu.

 14. Ahojky, díky za zajímavý článek a sdílení a taky rozpoutání diskuse. Rozhodla jsem se sdílet svou zkušennost. Zkusím být stručná 🙂 Díky vrcholovému sportu my cyklus nikdy nefungoval tak jak měl a protože jsem měla obrovské problémy (bolesti/vynechání menses na půl roku a následné nezastavitelné a šílené krvácení) od cca 15 jsem užívala hormony (nejdříve bez a pak s antikoncepčním účinkem), to mi upravilo cyklus i bolesti a žádné negativní účinky jsem nepozorovala. Kolem 24 roku jsem si uvědomila, že z mnoha důvodů, které jsou zmíněny v článku bych se měla zamyslet nad vysazením. Brzy jsem vysadila. Mohe tělo se zbláznilo z toho šoku, neměla jsem zase několik měsíců menses a bolesti mezi cykly a během – neůnosné. Akné. Nálady. Za rok od vysazení mi diagnostikovali cystu na vaječníku, kterou bylo nutno chirurgicky odstranit a během operace mi našli endometriózu se kterou se potýkám dodnes (mám 28) a budu napořád. O bolestech a nepravidelnosti ani nemluvím. Zkrátka a dobře, teď už vím, že nasazením hormonů se situace absolutně nevyřešila, jen odsunula a mnohonásobně zhoršila. Lékaři jsou skeptičtí i k početí a nabádali mě k hormonální léčbě a IVF. Mám dost strach, jak to bude, ale zatím jsem nenašla způsob, jak to řešit, na koho se obrátit. Byť pocházím z lékařské rodiny, některé způsoby řešení zdravotních komplikací mi přijdou opravdu nevhodné. Sama ale lékař nejsem. Babo raď. Za jakýkoli nápad/zkušennost budu ráda.

 15. Antikoncepci jsem brala ‚pouze‘ 5 let, ale za to s dusledky jsem bojovala dalsich 10 po vysazeni a jeste stale to neni OK! Po vysazeni dva roky zadna menstruace (vyvolat ji umele opet hormony jsem odmitla). Zkusila jsem opravdu vsechno, vsechny mozne alternativni zpusoby. Nakonec menstruace prisla, ale tak silna, ze jsem ji mela co tri tydny a tak silnou, az jsem diky tomu dostala tezkou anemii, kdy me lekari dopovali zelezem primo do zily. Mimo to samozrejme neskutecne problemy s pleti – tezke cysticke akne, ktere neskryje ani ten nejlepsi make-up, o tom jak to boli, neni treba psat plus nadhera na tvari v podobe chloupku na obliceji. Proste horor. I na plet jsem zkusila vsechno, vcetne vsemoznych kapek, koliidniho stribra, detoxu apod. Moje soucasna gynekolozka je nastesti normalni a vi o tom, jak je HA skodliva. Udelala mi testy a zjistila jsem tak, ze mam nadmernou hladinu estrogenu a naopak malo progesteronu. Doporucila mi prirodni progesteron, ktery alespon castecne pomohl na silnou menstruaci, ale ne na plet. Nakonec mi na akne a na mou zdevastovanou plet pomohly az tabletky, ktere obsahuji vytazek z kostalove zeleniny. Zamerne nepisu znacku, at to nevypada jako reklama. Porad ale nejsem jeste uplne v poradku a cyklus mam stale nepravidelny.
  Pokud budu mit jednou dceru, tak tohle svinstvo uz snad nebude predepisovano jako bonbony a udelam vse proto, aby se toho nedotkla.

 16. Holky já jsem tak ráda, že se o tom píše a zároveň jsem z toho i frustrovaná. Dostala jsem měsíčky těsně po 11. narozeninách a od té doby jsem to neměla nikdy pravidelné, samozřejmě mi všichni říkali, že se to změní, že se to ustálí ale po roce a půl pořád nic a bylo to čím dál horší, měsíčky každých 14 dní, hodně silná menstruace, že jsem měla noční vložky velké jako plínky a 8-9 jsem jich použila za den (ještě že to platili rodiče😂) a hrozné bolesti. Tak jsme šli k doktorce a ta mi udělala krevní testy, jelikož mamka antikoncepci nesnese kvůli velké srážlivosti krve a nasadila se mi níkohormonální. Tu jsem brala 2 roky a problémy byly fuč, pak jsem šla k jiné a ta mi řekla, ať jí vysadím, tak jsem vysadila. 2 měsíce jakž takž normální stejné měsíčky jako při HA a pak to začalo. Krvácela jsem opět hrozně moc a když říkám moc, tak tím stylem, že na noc jsem si vzala maxitampon, největší noční vložku co jsem v obchodě sehnala a když jsem se vzbudila, tak jsem měla po celém zadku až skoro na záda rudé kolo. Bolesti, které mě vyřadily na nejmíň 3 dny nějakého fungování. Měsíčky sem měla 2-3 týdny v kusem. Pamatuji si, jak jsem byla ve sprše a zapomněla si ručník a zavolala na mamku ať mi ho přinese a než s ním došla do těch půl minuty, tak mi už po nohách tekly malý potůčky krve u kolenou a to jsem se pečlivě dole umyla, abych byla čistá a mohla jsem se sprchovat znovu. A takhle jsem to pak měla 2 měsíce v kuse, takže jsem šla na gynekologii. Dostala jsem zase HA po rocrroce co jsem jí vysadila, musela jsem taky brát železo, protože moje měsíčky byly fakt šílené a byla jsem chudokrevná a konečně to přestalo. Od té doby beru HA 4. rokem a vím, že to není zdravé, ale mám to teď úplně úžasně, menstruace minimální a nejvíc asi 2-3 dny, když se pořádně pročistím tak nemusím si ani brát tampon nebo vložku na noc a v pohodě vydržím do rána. Bolesti jen první den, jinak nic. Co se týče nálad, tak ty mám týden před a to vím, že jsem na zabití ale ty se nezměnily, s HA nebo bez nevidím rozdíl v náladách. Takže zatím dobrý, ale až to vysadím tak to je můj strašák, jak to bude potom vypadat. Zatím to nemám v plánu, ale za 2-3 roky bych to vysadit chtěla. No a pak se teda uvidí, co mi to udělá za paseku nebo jestli to bude normální 😀 ale počítání plodných dnů nevěřím moc, kondomy nesnáším a není mi to s ním moc příjemné (jinak mám už 3 roky stálého partnera a mám ho v plánu mít i dál :D) a sex mám dost ráda a taky často a děťátko si dovolit zatím nemůžu 😀 Takže až HA vysadím tak dám vědět jak bojuju 😀 🙂

 17. Ahoj, užívám HA už 3 roky a je mi fajn. Bolest břicha při menstruaci už nemám skoro žádnou, nejsem tak náladová a hlavně už mě nebolí tak často hlava. Takže já jsem velmi spokojená, asi záleží co komu sedne. 🙂

 18. Pořád mi připadá že se tady všechny bavíte o prášcích. Já osobně už rok a půl používám náplasti. Jsem s nimi spokojená, ale určitě bych uvítala názor někoho jiného a také jestli s nima měl někdo i špatnou zkušenost.
  Myslím si že určitě záleží i na věku kdy značneme HA používat. Myslím si, že ve věku cca 15 let kdy začneme mít první menstruace se naše tělo pořád vyvíjí proto bychom hormonama zasahovat do těla neměly.

 19. Je fajn, že o těhlech věcech píšeš, na druhou stranu se musím připojit k těm dívkám/ženám, které sem píší, že jim to přijde pouze jako hon na negativní účinky HA. Moje mamka ji brala od nějakých 11 let kvůli jistým problémům, když si našla partnera, nemusela řešit zařizování si tabletek nebo cokoliv jiného. Když se vzali, chtěli děti, prášky vysadila a chvilku po sobě má dvě děti. Ano, měla možná problémy, ale je jisté, že nebyly způsobeny HA. Brala ji i léta, co si pamatuji a nikdy jí nic nebylo, dokonce ani po vysazení ne, momentálně má tělísko, což je pro ni nejlepší řešení, kór když další děti nechce. Já mám nějakou chvíli stáleho partnera a počítám s tím, že bych si sama pro HA došla. Doktorka mě k tomu nenutí, chce udělat nejdřív testy, pořádně si o tom promluvit a pak ji nasadit. Podle mne ideální řešení. Od svých 11 let, odkdy mám menstruaci, mám cyklus pravidelný jako hodinky, sice krvácím silně a bolestivě, ale nikdy se to doktorka nesnažila regulovat HA. Chtěla jsem si přečíst nějaké názory na užívání, ale teď vlastně nevím, jestli si z tohohle můžu něco vzít. Argument, že nevěříš studiím je podle mne naprosto irelevantní, ale to je tvůj problém. Jsem vděčná VŠEM, které sem napsaly i ty pozitivní zkušenosti, které jsou, ale jak tu bylo zmíněno, kritika je snadná, proč by sem psaly i o té pozitivní troše. Je fajn přečíst si to, možná začít uvažovat nad tím, jak ji vybírat, ale ne vzít si to jako modlu a být jako “nikdy HA brát nebudu, říkaly že dělá tohle, tohle, tohle…”. Ve svých sedmnácti letech se stálým partnerem jsem ani jinou variantu, než HA, nezvažovala. Sice jsou, to ano, ale třeba kondomy, pokaždé se bát, že se protrhne? Ne, díky. Na přerušovanou soulož bych nikdy nepřistoupila, je to tak strašně velké riziko, že je zbytečné ho podstupovat. Nějaké gely a jiné varianty? Proč. Nebudu si plánovat sex s přítelem dopředu, abych vždycky věděla, kdy ten gel prostě mít u sebe. Chápu, tohle je sice možná čistá lenost a pohodlnost, ale než takhle strašit dívky všemi negativy, co napsat i pozitiva? Ne jen žen se zkušenostmi, ale co právě brát v potaz vědecké studie… chtělo by to se maličko zamyslet. Než odradit x dívek od HA, což by mohlo védst k zvýšenému počtu interrupcí, napsat klady, zápory, studie i zkušenosti. Objektivně i subjektivně, ale ne to dělat tímhle s až agresivním negativním přístupem.

  1. Bohužel, ja si tuhle svou zkušenost nevybrala, myslíš, že bych nebyla raději, kdyby mi doktoři udělali testy a stanovili HA(nevědela jsem , že se to dela), ktera mi nebude dělat potíže ani po vysazeni ? Není to hon, je to jen k zamyšlení, co se muže stat. Nemohu sdilet pozitivni zkušenost, když žadnou nemam, bohužel. A je to jen první čast članků, kde je pouze Má OSOBNÍ zkušenost, zkoušela jsem pouze tabletky, kondomy, plodne a neplodne dny a přerusovanou soulož.

   1. Nenarážím na to, že by sis to snad vybrala. To si to přebíráš úplně jinak. Je fajn, že sdílíš, jaké negativní dopady na tebe měla. Na jednu stranu, ano, doktor ti nikdy nenabídl krevní testy před nasazením HA, ale, minimálně moje prvnostní reakce taková byla, je potřeba se vyptávat, na všechno, co tě v tu chvíli napadne. Třeba jaká je nejlepší, když je tolik druhů. Je ale jasný, že ne všechny napadne se tolik vyptávat, to není tvoje vina, prostě ne dostatečně důslední lékaři. Podle tebe to hon není, mně to tak ale opravdu připadá.

 20. Za mě HA taky ne, uz nikdy. Mela jsem cca rok a pul naplasti Evra a pak 3 mesice krouzek. Myslim si, ze to neni takovy hnus jak tabletky, protoze se hormony uvolnuji postupne, nicmene uz zadne “umele” hormony nechci. Po vysazeni se mi udelala cysta velka jako mandarinka, takze se mi uplne zastavila menstruace :/ diky ruznym bylinkam a babskym radam jsem se nastesti cysty zbavila aniz bych musela na operaci. Bohuzel mam v okoli hodne pripadu holek co se jim taky po vysazeni HA udelala cysta, to proste neni normalni, ne? Kdyz vidim ty nactilety holky na gynde jak si chodi pro recepty tak je mi z toho fakt smutno..

 21. V poslední době mi přijde, že téměř všichni tzv. influenceři jsou zaujatí proti HA (a všemu, co není přírodní, ekologické, zero waste apod.) a je to opravdu trochu hon. Jakmile někdo nežije v souladu, tak je na druhé koleji. Ale díky za otevření diskuze na téma antikoncepce.

  Nikdy jsem nebyla velký fanoušek HA, nicméně mi nakonec nezbyla jiná možnost. První den menstruace (někdy i dva) jsem prozvracela s křečemi takovými, že jsem se nebyla schopná pohnout. Měla jsem suché rty, jakmile jsem se napila, běžela jsem zase zvracet. Občas jsem u toho běhání také omdlévala.

  Pokud chcete studovat VŠ (aspoň tu, kterou studuji já), nemůžete si prostě dovolit být nejméně 2 dny vyřazený z provozu. Navíc kdo by chtěl každý měsíc takto trpět? Hledala jsem řešení úplně všude, doktorka mi předepsala nejsilnější prášky proti bolesti, zkoušela jsem i různé léčitele, masáže, alternativy, přirodní produkty, čaje, cvičení, psychologa, přečetla jsem knihu o psychosomatice a spoustu různých článků…

  Nezabralo nic. Pomohla až HA.

  Od té doby mám klid. Nepociťuji zatím žádné vedlejší účinky HA. Jenom mě děsí to, že až ji jednou vysadím, problémy se zase vrátí.

  Spíš naopak pro mě má HA i některé pozitivní efekty:
  – zlepšila se mi psychika, jsem mnohem stabilnější
  – menstruace se zmírnila, bolesti minimální
  – mám stálého partnera, takže sex beze strachu (samozřejmě žádná antikoncepce není 100%, jednoduché pravidlo: nespěte s někým, koho si neumíte představit jako otce svých dětí)
  – pokud máte rádi sex, je to levnější a pohodlnější než kondomy
  – sexuální život je mnohem lepší než s kondomem, nemusíte nic plánovat, nic vás nebrzdí, více si to oba užijeme
  – zvětšila se mi prsa
  – mohu si posunout menstruaci, když třeba datumově vychází na dovolenou

  Jo a kdybychom opravdu žili v souladu s přírodou, nemohli bychom skoro nic. Navíc nejpřirozenější je nepoužívat žádnou antikoncepci a rodit děti.
  Samozřejmě bych antikoncepci velmi zvažovala a nejspíš ani nebrala nebýt mých problémů. Ale nelze HA jednostranně odsoudit, někomu opravdu pomáhá a může být pro něj tou nejvhodnější metodou.

  1. To není tak, že ten kdo nežije v souladu s přirodou je horší, je to spíš o tom, že chceme tuhle informaci posunout dál mezi lidi. Já třeba netušila, že je to s tou vodou takové, myslela jsem, že se to filtruje. A taky si myslím, že nejde o HON. Nevymýšlíme si to, nevybrali jsme si to, ale vidíme, že máme určitý počet čtenářů, tak se snažíme vlastní zkušenost posunout dál. Ja bych byla ráda, kdyby mi někdo tohle řekl, než jsem ji začala uživat. Nejsme zaujatí, máme jen špatnou zkušenost. A že je nás tolik… na tom asi něco bude.

 22. Zdravím

  diskuze tady mě zcela upřímně dost rozčiluje, protože je to stále samé dokola „ti zlí doktoři do nás cpou hormony“. Tak zaprvé – NEZNALOST NEOMLOUVÁ. Nikdo nenutí ty náctileté či starší slečny a dámy přijít na gyndu neinformované a slepě poslouchat svého lékaře. Vždy je možnost dialogu a vždy je také možnost požádat o krevní testy, případně lékaře změnit, pokud ten aktuální není otevřený diskuzi nebo testy odmítá. Měnila jsem lékaře nejednou, pokud ten předchozí tvrdošíjně stál na tom, že něco je jasná volba a nejede přes to vlak nebo se se mnou nechtěl bavit o rizicích a následcích.
  Pokud slečna jde jako patnáctiletá na gyndu, bez vědomí rodiče a bez sebemenších znalostí o tom, co a proč chce, tak se asi zase někde stala chyba, nejspíše ve výchově (je mi skoro 30, takže řeči že tehdy nebyla možnost zisku informací taková, jako je nyní je pitomost). A obzvláště tedy dnes, kdy je internet přehlcený informacemi, je mimořádně snadné najít si VĚDECKÉ studie na dané téma.

  K mé osobní zkušenosti. Antikoncepci jsem brala takřka 14 let v kuse, bez přestávky, konkrétně náplasti EVRA (prášky jsem tehdy nechtěla, kvůli nárazové vlně hormonů do těla, z náplasti jsou uvolňovány postupně). Jediným důvodem bylo zahájení sexuálního života. Nepřibrala jsem, nezhoršila/nezlepšila se mi pleť, menstruaci jsem si oddalovala snad dvakrát kvůli dovolené. Nyní jsem tři měsíce bez HA a víte co? Hned první měsíc přišla menstruace úplně v pohodě a nyní jsem těhotná. Samozřejmě vím, že mám štěstí, ale na stranu druhou tak trochu štěstí s pomocí. Celou dobu jsem se informovala, měnila gynekologa snad čtyřikrát, než našla toho správného, diskutovala s ním, pokud se mi něco zdálo v nepořádku, testovala se.

  Netvrdím, že HA je všespásná a pro každého a stejně také souhlasím, že je jí všude moc. Ovšem na stranu druhou, jak už bylo v některém komentáři zde, je to poslední dobou skutečně jako hon na čarodějnice. Benefity HA jsou jasné a pokud je člověk zdravý (potvrzeně zdravý) a zvolí správnou formu HA, tak proč ne? Kecy o tom, že HA způsobuje neplodnost… neplodnost způsobuje odsouvání mateřství a nízká kvalita spermatu. Je strašně pohodlné, když je člověk navyklý x let na HA, si říct, že toho nechá třeba ve třiceti. Tělu trvá různě dlouho, než se srovná. Upřímně, my jsme ještě dítě tak úplně neplánovali, ale vysadila jsem ve 28 s tím, že tomu dám pár měsíců, aby si všecko sedlo. No a stalo se, v pořádku 🙂

  Nejvíce mě rozčiluje to svalování viny na druhé, zaměněné za nedostatečnou informovanost.
  Ocituji autorku: „V době, když mi bylo 15 se o žádných rizicích HA nemluvilo, bylo běžné ji užívat. Ve škole nás k tomu dokonce nabádali. Nabádali a dodnes mě nabádají i všichni gyne-lékaři, u kterých jsem byla – asi mají super provize (edit, tak prý nemají)“ – To fakt? Co to bylo za učitele a lékaře a co znamená „všichni“? Snad jeden jediný z gynekologů, co jsem kdy měla, byl velký zastánec HA a neřešil krevní testy, neřešil typ HA. Tuším, že autorka je přibližně stejná jako já, tak jak je možné, že v mých patnácti se o HA daly dohledat informace a v jejích ne?
  Ať jde o HA nebo o cokoliv jiného, je nezbytné se informovat a ptát se. Pokud je lékař vyhýbavý, nedává jasné a přesné odpovědi nebo z toho mám prostě jen blbý pocit, pryč od něj!

  1. Moje mamka nikdy HA neuživala, takže netušila, že jsou nějake testy potřeba. Jediny test, co u mě proběhl byla otazka, kda měl někdy někdo v rodine mrtvici. Stoprocentě jsem důvěřovala své lékařce a netušila, že jsou nějaké takové testy potřeba, ani žádná z kamarádek, se kterými jsem na tohle tema diskutovala (byly to i holky starší než já) se nikdy o žadnych testech taky nezmínily. Slyšela jsem to poprvé v práci od jedné kolegyňky a hned se rozběhla debata, protože ze všech 10 deseti žen byla jediná, kterou testovali. Vyměnila jsem gynekologa třikrát, protože vždy když jsem řekla, že mi tahle antikoncepce nesedí, jen začal hledat v seznamu, co teda dáme a tak jsem to začala odmítat. Vyměnila jsem i dva specialisty, takže dohromady 5 doktorů plus dva další, co jsem měla možnost u nich z nějakych duvodu být, mi na navrhovali antikoncepci, na odpověď že mi neděla dobře jsem slyšela jen hm. Samozřejmě, kdybych o HA stála, vyžadan si testy, ale nestojim, tak už se k tomu nevyjadřuju. Takže u mě jsou všichni ti, u kterych jsem kdy byla. 100%..

 23. Ahoj Karol, tělísko se ti nelíbí, že je to cizí předmět v těle, ale náušničky nosíš? Ty, které ti tu tkáň perforují a musely se hojit? Tělísko ti tam dřepí hezky anatomicky. Mrzí mě ten strach z nich, ale samozřejmě chápu i tvůj postoj.

 24. Začala jsem brát antikoncepci v 17 letech, potom, co jsem si našla stálého partnera (můj jediný a jsem spolu do teď), do 2 měsíců se ze mě stála holka v depresích, s úzkostnými stavy, brečela jsem téměř denně a nevěděla jsem proč, byla jsem neustále nešťastná a nevěděla proč a půl roku jsem nevěděla, co se děje…až potom mě napadlo, že to může být antikoncepcí. (btw před začátkem používání mi také nebyly udělány krevní testy). Konzultovala jsem to se svým gynekologem a pak i jeho kolegyní, se kterou se v ordinaci střídá. Oba byli velmi ochotní, chápaví a doporučili mi antikoncepci vysadit a také najít jiné řešení. Všechny možnosti se mnou probrali a nechali mi čas na rozmyšlenou. Rozhodla jsem se pro tělísko Jaydees, které působí hormonálně ale pouze v děloze, nedostávají se hormony do krve. Do měsíce razantně ustoupili moje deprese a pláč, do půl roka odezněly úplně. Po zavedení tělíska jsem mívala bolesti v podbřišku než si na to tělo zvyklí a lehce jsem krvácela asi 2 měsíce. Ale od té doby si nemůžu na nic stěžovat. Tělísko mám více jak rok, vyhovuje mně i partnerovi. Tělísko Jaydees je vhodné i pro holky a ženy, co nerodily, stojí 5000 na 3 roky (138Kč na měsíc), takže cenově stejné jako HA (některé pilulky vyjdou ještě dráž), nemusíte myslet na brání prášků. Pro tělísko se nezávisle na mně rozhodly i moje kamarádky (než mi řekly o tom, že ho zvažují, tak jsem jim sama o tom, že ho mám neřekla).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *