Mám brát hormonální antikoncepci? II/II

První část článku o HA rozpoutala docela bouřlivou diskusi, za což jsem samozřejmě ráda i přes to, že se objevily nesouhlasné komentáře. Objevily se i názory, že to není dostatečně objektivní atd. Byla to má osobní zkušenost a teď tady pro vás mám zkušenosti dalších žen. Zaplavily jste mi direct opravdu šíleně, asi jako nikdy předtím a bylo opravdu těžké se tím prolouskat, tak doufám, že si v tom najdete to, co hledáte.

Samozřejmě každé tělo je úplně jiné, každý člověk preferuje něco jiného. Někoho umělé hormony neovlivňují (nebo si to neuvědomují), někoho ovlivňují hrozně moc. Ať už se přikláníte k čemukoli, VYŽÁDEJTE SI KREVNÍ TESTY. OPRAVDU.

Nitroděložní tělísko

S nitroděložním tělískem je většina slečen spokojena, více se teda přiklání k tomu nehormonálnímu, jelikož hormonální zastavuje úplně menstruaci.Taky mi holky popisovaly nějaké druhy, zlaté, měděné atp, ale absolutně nevím, jaký v nich je rozdíl, nikdy jsem se o ně nezajímala, proto přikládám odkazy.

 • Používám tělísko, mám to nejmenší Jaydess pro nerodičky. Rozhodla jsem se pro něj, protože jsem vystřídala 6 druhu ant a nic mi nevyhovovalo a byla jsem nešťastná. Kondomy nevyhovovaly příteli, ale 2 roky jsme to zvládli. Pote jsem jela dlouhodobě do zahraničí a protože bez prášku byla má perioda tak silná, ze jsem i kolabovala, na tu dobu co jsem měla byt pryč jsem mela ant, abych to v zahraničí zvládla. Pote jsem přibrala 20 kg kvůli práškům, tak jsem je vysadila a rozhodla jsem se pro tělísko, protože jsem nevěděla co dělat. Jsem spokojena. A moc. Nemohu tedy používat kalíšek, což mi jako jediné vadí…. zavadění pro mě bylo bolestivé. A moc.
  Tělísko mam druhým rokem. Za mě spokojenost  konečně.

 

 • Zavádění tělíska bylo velmi bolestivé, ale říká se, že když jste po porodu, tak to tolik nebolí, ale každá žena to má jinak. Samotné tělísko je funkční – žádná miminka a vůbec o něm žena neví. Pokud máte zavedené hormonální tělísko, nemáte po celou dobu (bývá na 3-5 let) menstruaci. Což mě přijde hrozné, protože věřím tomu, že je menstruace u ženy opravdu důležitá a děsím se toho, jakou ji budu mít po vyndání tělíska. Já samotná bych si ho nenechala zavádět, pokud bych opravdu nemusela.

 

Hormonální náplasti

Na ně mi moc názorů a zkušeností nepřišlo a nemám ani v okolí nikoho, kdo by je někdy užíval 🙂

 • Svou první zkušenost s antikoncepcí jsem měla s klasickými prášky, užívala jsem je půl roku. Po rozchodu jsem na rok antikoncepci zcela vysadila a teď posledního půl roku jsem ji začala znova užívat, avšak v podobě náplastí. Když tyto dva typy antikoncepcí porovnám, musím říct, že mi náplasti vyhovují více a to z několika důvodu. Za prvé, jsou pro mne mnohem praktičtější. Na prášky jsem musela myslet každý den, abych si je vzala. Nemohla jsem nikam spontánně odjet, když jsem je zrovna neměla u sebe. Ale náplast se lepí vždy jedna na týden (3 týdny mám náplast, 4. týden jsem bez náplasti a menstruuji). Též jsou náplasti šetrnější k tělu – prášky musí projít trávicí soustavou, ale hormony z náplasti se do mého těla dostávají přes kůži. Náplast si lepým dolů na podbříško, takže není vidět. Má tělovou barvu, takže doopravdy není nijak výrazná. Bez problémů se s ní dá sportovat a neodlepí se ani v sauně. Vedlejší účinky nepozoruji. Pleť se mi naopak zlepšila, a také jsem vůbec nepřibrala na váze.

 

 • Mám už několik let náplasti a nic jiného bych nechtěla!

Antikoncepční kroužek

Nebyla jsem si jistá, jestli se u nás dá kroužek vůbec sehnat, ale ano, dá, ale je třeba se na něj ptát. Z vašich zkušeností je to tak 50/50 někomu vyhovuje, někdo ho cítí, někdy ho cítí i přítel při sexu. Holky si taky často myslí, že je tato varianta šetrnější, ale bohužel není, co se hormonu týče, jediná výhoda je, že nejdou trávícím traktem a nemusí se hlídat každý den, jeden kroužek je na tři týdny. Zavádění je podobné jako u menstruačního kalíšku.

 • Musím říct, že za mě je kroužek skvělá varianta. Mám ho už přes dva roky a zatím jsem na žádný problém nenarazila.

 

 • Antikoncepční kroužek jsem používala, i když moje kamarádka s ním byla naprosto spokojená, tak já teda rozhodně ne. Měla jsem úplně jiné pocity. Ona ho nikdy necítila, mně sjížděl během dne, takže nic moc. I během pohlavního styku by ho partner neměl cítit, u mě ho cítil. Je to podle mě hodně individuální věc, ale stejně se vstřebává do krevního oběhu jak orální antikoncepce (já myslela, že ne, takže jsem to brala jako alternativu, co míň zatěžuje tělo). 

 

 • Potom mi přišla zpráva „Kroužky NUVARING jsem používala 3 roky a otěhotněla jsem přes ně. Teď mám dovojčata“

 

 • Všechny holky zmiňovaly právě NUVARING, takže nevím, jestli je momentálně nějaký jiná druh na trhu.

 

 • Zkoušela jsem ledacos, pesar, kondom, náplasti – nechtěla jsem prvně hormony a pak pilulky kvůli zapomínání a problémům se žaludkem. Prvně mi ho doporučila bývalá gynekoložka, tak jsem ho zkusila, dostala jsem obrovský záněty, nemohla jsem se toho zbavit. Četla jsem fóra a ženský psaly, že to je z toho … No, nebylo, záněty jsem měla nejspíš kvůli tomu, že jsem neměla žádný ,,dobrý bakterie“. Od mojí druhý gynekoložky jsem dostala probiotika a jiný kroužek a jsem v pohodě. On je dražší, protože je kvalitnější a má úplný minimum hormonů, takže ani mně, odpírači, to nevadilo … Nepřibrala jsem, nemám lepší pleť, nic … Prý je tak šetrnější k tělu, že to tyhle přírodní odezvy nemění. Takže za mě fakt spokojenost. Přítel ho cítí, ale žádnej problém není … Používala jsem ještě náplasti, ale nic nebylo tak super jako kroužek, vůbec mi to ani mou menstruaci neovlivnilo, jen to mám pravidelně, ale bolest, množství krve pořád stejný, jinak nejhorší byl ten pesar, použila jsem ho správně. Kontrolovala jsem ho podle návodu a bylo to ok a po sexu jsem ho našla někde na boku na sliznici přilepenej.

 

Pilulky

 • Já jsem přes antikoncepci otěhotněla. Doktorka mi řekla, že je to mou vinou, že jsem tu samou brala už několik let.

 

 • Já jsem HA začala brát jako poslední možnost, protože nezabíraly nejsilnější prášky proti bolesti ani alternativní léčba, zkusila jsem snad všechno. Zkrátka první den, pak už i 2 dny jsem prozvracela a křeče takové, že jsem se nemohla pohnout, měla jsem suché rty, a když jsem se trochu napila, okamžitě jsem běžela zvracet. Pak už jsem začala i omdlévat. Když chceš studovat VŠ, nemůžeš si prostě dovolit být den, dva totálně mimo. A zatím nevnímám ani žádné negativní účinky HA. Víc se mi vyrovnala psychika. Každopádně fanoušek HA nejsem, jen mi nic jiného nezbylo, teď se to bojím vysadit, že se všechny ty problémy zase vrátí.

 

 • Ahoj, já jsem brala HA od svých 15ti do 22. Vysadila jsem před 2 lety právě ze všech důvodů, které tady popisuješ a protože si myslím, že když už někdo HA začne brát, nemá ji brát delší dobu – a já ji už brala dost dlouho. Ale i když mám názory na HA stejné jako ty a například moje nejlepší kamarádka má po 4 letech braní HA neuvěřitelné problémy a asi ani nebude moct mít děti, já osobně jsem s HA nikdy problémy neměla. A po vysazení jsem opravdu necítila žádnou změnu.Byla jsem v pohodě s HA a jsem v pohodě i bez HA. Po vysazení jsem to měla asi půl roku nepravidelně, ale pak se to srovnalo. Pleť se mi trochu zhoršila, ale po čase se dostala do normálu. Co bohužel přetrvává, tak jsou hrozné bolesti v podbřišku první dny menstruace. Ale i přesto bych už nikdy HA brát nechtěla. A zvlášť ne kvůli chlapovi, který by to po mně chtěl. Nikdy jsem nikomu takhle neodpovídala, ale chci pomoct se článkem a podělit se o zkušenost, kterou mám s HA celkem dobrou. Ale v mém okolí jsem asi jedna z mála, protože hodně kamarádek s tím má problémy.

 

 • Já jsem asi žádnou změnu nepocítila, antikoncepci jsem přestala brát před 2 měsíci a jinak jsem ji brala od mých 15, v průběhu asi 6 let, vždycky s nějakou přestávkou. Vyzkoušela jsem dvě značky, obě mi nedělaly problém. Můj problém byl, že jsem chtěla trošku přibrat (samozřejmě i prsa ), ale ani u jeden se mi to nepovedlo. Váhu jsem měla pořád stejnou. Jediné, co se mi stalo bylo, že jsem po roce užívání přestala mít chuť na sex, nebavilo mě to.

 

 • Vysadila jsem, otěhotněla jsem, znovu nasadila a jsem v pohodě.

Jinak spousta vašich zkušeností s HA je stejných a podobných, jako mám já.

Vaše negativní zkušenosti s hormony obecně

Nespočet reakcí mi přišlo ve smyslu, že vám hormonální antikoncepce, a to je fakt potvrzený vašim lékařem, způsobila fibromy. Jedná se sice o nezhoubný nádor a podle některých vašich reakcí, „je to v pohodě, když je to nezhoubné“.. no mě to teda moc v pohodě nepřijde.

Mám i slečnu, která má potvrzeno, že antikoncepce u ní způsobila endometriózu. 

Taky se mi ozvalo velké množství slečen, které ztratily chuť k sexu, popisovaly, že neprožívají reálné emoce atd. Bohužel se mi ozvalo taky velké množství slečen, které svého přítele poznaly, když byly „pod vlivem“ hormonů. Byli s ním například 3 nebo i 5 let a vysadily prášky a najednou se stalo to, že je přítel přestal fyzicky přitahovat, některým začal i „smrdět“, nemohly s ním mít sex, nemohly vůbec vystát jeho povahu a celkový jejich pohled na něj se změnil. CCA 8 z 10 slečen kvůli tomu ukončilo dlouholetý vztah.

 • Letos v červnu jsem kvůli antikoncepci prodělala mozkovou mrtvici. Dá se říct, že až na paměť jsem v pořádku. Bohužel slečna co ležela vedle mě (bylo ji 19) takové štěstí neměla a do konce života bude ochrnutá na půlku těla. 
 • Ahoj, co se týče mě, tak jsem z antikoncepce vyzkoušela jak tabletky tak náplast. Začala jsem s užíváním už ve 14 a vysadila ji v 26. Za mě nemohu doporučit ani jedno.
 • Začala jsem s užíváním kvůli nesnesitelným bolestem. Po práškách jsem byla nafouklá, oteklá, přibrala jsem a ztratila postupem času chuť k sexu. Cca v 18 jsem přesedlala na náplastě, vydržela jsem s nimi rok, pro mě jako alergika to byla hodně špatná volba, vrátil se mi atopický ekzém, místo kde byla náplast bylo zarudlé, ale zase nebyly vedlejší vlivy jako zavodnění nebo nechuť k sexu.Takže pak opět tabletky, doktorka mi předepsala nízko hormonální. Tehdy se tak nějak všechno stabilizovalo. S užíváním jsem přestala v 26 letech.Ale teď je problém zase jinde, poslední rok se snažíme o mimčo a nedaří se. Po rozpravě s doktory za to může antikoncepce. Bylo mi doporučeno začít užívat hormony, to jsem odmítla. Takže se snažím plodnost posílit přírodními metodami. Uvidím časem jak se bude dařit.
 • „Mě nikdo testy neudělal. Výsledkem je trombóza v hrudníku, neúspěšný zákrok na odstranění a trvale poškozená ruka – doživotní omezení“

 

 • V 28 letech (sportuji, nekouřím, snažím se jíst zdravě) jsem skončila na neurologické JIP kvůli tromboze mozkových splavů (žil). Měla jsem ucpané 2 žíly a jednu částečně. Antikoncepci beru od 17 let a za tu dobu mi nikdo nebral krev ani na jaterní testy, natož aby se zmínili o Leidenské mutaci, či jiné poruše srážlivosti. Myslím, že je potřeba, aby slečny i jejich maminky o testování na tyto poruchy věděly. Proto prosím, jestli si můžete přečíst tento článek a rozšířit dál.

 

A jeden příběh na konec:Když mi bylo 15, mamka mi nasadila antikoncepci protože, jsem měla už rok přítele a chtěla mít jistotu. Antikoncepci jsem dostala v prosinci s tím, že v srpnu se mi po nohách začaly dělat šílené modráky. Nikdo nevěděl z čeho, tak mě hospitalizovali, dávali mi přes flexilu antibiotika, asi 5 dni, a po 5 dnech mě to začalo hrozne bolet, což by nemělo dít, když vám tam dají ta antibiotika.

Vážně jsem brečela, sestřičky se na mě dívaly, jak na ubrečené děcko, vážně to ale šíleně bolelo. Tak mi to přepíchli do druhé ruky a tam se do dvou dnů stalo to samé (pořad jsem na to brala antikoncepci !!) Nikdo nevěděl co se děje, tak mě vzali na ultrazvuk a zjistili, že mám trombózu v obou rukách (sražená krev v obou rukách !!! Na jedné dokonce v centimetrech).

Když jsem řekla, že beru antikoncepci, ptali se mě jestli kouřím, a když jsem řekla ne, tak mi jen oznámili, že kdybych kouřila a do toho brala antikoncepci, už tady asi nejsem. Takže antikoncepce se hned vysadila, musela jsem si píchat dlouho injekce, aby mi ta krev proudila správně. Do teď když letím letadlem, tak si to musím píchnout.

Nemluvím už vůbec o tom, že teď mám problémy s menstruaci (vůbec ji doslova nemám) a musím si teď jednou za měsíc nechat od mamky píchnout injekci aby mi ty měsíčky vůbec začaly a mám strach, abych je někdy dostala normálně..
Neříkám, že se toto stane každé, to vážně ne ,ale ta antikoncepce nic dobrého do těla nedá .

HOLKY TAKŽE TESTY, TESTY, TESTY!

VYŽÁDAT SI JE!

Spousta holek taky bere na lehkou váhu kouření a antikoncepci, já to taky tak měla. V 15-16 mi to bylo jedno, co se mnou bude. Teď už není a díky bohu za to, že se mi tehdy opravdu nic nestalo…

A na závěr jedno krásné video o tom, jak to chodí v našem světě a proč je třeba se na všechny studie atd dívat VELICE kriticky.

Jakékoli vaše zkušenosti s kterýmkoli druhem antikoncepce pište do komentářů, třeba i ohledně injekcí a implantátů – ohledně nich jsem moc informací nezískala, přišlo mi jen pár zpráv z textem, že ta zkušenost byla hrozná, ale bez vysvětlení. A co vím, tak implantát se dnes v ČR sehnat nedá.


4 Replies to “Mám brát hormonální antikoncepci? II/II”

 1. Síma

  Moc hezky jsi to sesbírala, jen pro malé upřesnění – malinká nízkohormonální tělíska (viz Jaydess) MS nezastavují, nemají ani jak 🙂 hormon je tam jen proto, aby se tělísko lépe přizpůsobilo vnitřnímu prostředí, ale nijak neovlivňuje naše vnitřní procesy. Já jsem si při zavádění řekla o něco na změkčení čípku a bylo to Ok. Díky za všechny nasbírané zkušenosti!

 2. Lucka

  Jaydess mi taky MS nezastavilo, ale některým kamarádkám ano. Je to jak u koho. Každopádně, mně jaydess nesedlo absolutně. Nikdy jsem netrpěla na akné, ani v pubertě, ani při braní antikoncepce. Ale měla jsem u antikoncece stále častější migrény, tak jsem se rozhodla ji dát pryč a rozhodla jsem se pro tělísko. Do půl roku se mi začalo dělat příšerné akné ve spodní časti obličeje. Obrovské bolavé cysty. Gynekoložka stála za tím, že je to kvůli vysazení HA. Takže jsem na to měla od kožní různé antibiotické masti. Zkoušela jsem různé doplňky stravy – macu peruanskou, zelené potraviny na pročištění atd atd. Laser, chemický peeling, přechod na přírodní kosmetiku.. po roce a půl trápení jsem se rozhodla dát tělísko pryč, protože nic nezabíralo a já věřila, že to je tělískem. Do dvou měsíců akné úplně zmizelo, zůstaly mi jen jizvy..kterých jsem se za rok zbavila..ale je to jako se vším, někomu tělísko může sednout, někomu ne 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *